ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବିବାହ, ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କଲା ବିଏମସି : ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଅଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବିବାହ, ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କଲା ବିଏମସି : ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଅଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ |

BMC issues new guidelines for marriage and funeral services in Bhubaneswar: Find out what the guidelines are.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବିବାହ, ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କଲା ବିଏମସି : ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଅଛି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର : 04/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ଶୀତଦିନେ କୋଭିଡ -19 ର ଅଧିକ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ପୋରେସନ (ବିଏମସି) ସୋମବାର ସହରରେ ବିବାହ, ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଏବଂ ସୂତ୍ର ସମାରୋହରେ ଉପସ୍ଥିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

ସର୍ବଶେଷ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ବିବାହ, ମୃତ୍ୟୁ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ସୂତ୍ର ସମାରୋହରେ ସର୍ବାଧିକ 50 ଜଣଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ।

ସେହିଭଳି ମହାମାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ, ସମ୍ମିଳନୀ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ବିବାହ ହଲ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ପରିଚାଳନା ଆୟୋଜକଙ୍କ ମିଳିତ ଦାୟିତ୍ତ୍ୱ ହେବ।

ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀଗୁଡ଼ିକ କଣ ଅଛି ପଢନ୍ତୁ :

କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଅନୁମତି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ (ବିଏମସି) ଠାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ |

  • SARI, ILI ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଲକ୍ଷଣ ପରି ସ୍ଥାନ / ହଲକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ଆବଶ୍ୟକ |
  • ଅନ୍ୟ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଯେପରିକି ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା କିମ୍ବା ୧୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହ-ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରରେ ସମସ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ ନିଶ୍ଚିତ କରିବ |
  • କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସବୁବେଳେ ଅତି କମରେ 6 ଫୁଟର ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବେ |
  • ଖାଇବା ବ୍ୟତୀତ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ ମୁହଁରେ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବେ |
  • ହଲ୍ ଭିତରେ ଛେପ ପକାଇବା ଏବଂ ପାନ / ଗୁଟଖା ଇତ୍ୟାଦି ଚୋବାଇବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ |
  • କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ହୋଷ୍ଟ ହାତରେ ସାନିଟାଇଜେସନ୍, ହାତ ଧୋଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ | ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅତି କମରେ 2 ଫୁଟ ଦୂରତାରେ ବସି ଭୋଜନ କରିବେ |

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ହଲ୍ କ୍ଷମତାର ସର୍ବାଧିକ 50% ସଂପୃକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟର ଛାତ ସୀମା ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ବନ୍ଦ ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |

-ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ଏବଂ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ସମୁଦାୟ ଛାତର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଧୀନରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |

  • ଉପରୋକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ହୋଷ୍ଟ ଏବଂ ହଲ୍ ମାଲିକ ଦାୟୀ ରହିବେ | କୌଣସି ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେଲେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ପାଇଁ ସେମାନେ ଦାୟୀ ରହିବେ। ଉପରୋକ୍ତ ଆଦର୍ଶର ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ ରହିବେ |
  • ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ଏବଂ ବିଏମସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସ୍କାଡ୍ ଉପରୋକ୍ତ ନିୟମାବଳୀକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବେ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: