ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ବିଏମସି ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି ; କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରି ପାଳିତ ହେବ ଶାରଦୀୟ ଉତ୍ସବ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ବିଏମସି ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି ; କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରି ପାଳିତ ହେବ ଶାରଦୀୟ ଉତ୍ସବ |

BMC Issues Guidelines For Durga Puja
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ବିଏମସି ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି ; କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରି ପାଳିତ ହେବ ଶାରଦୀୟ ଉତ୍ସବ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର : 23/09/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ଦୁର୍ଗା ପୂଜାକୁ ମାତ୍ର ସପ୍ତାହେ ବାକି ଥିବାବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (ବିଏମସି) ଗୁରୁବାର ଦିନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି ଯାହା ଅଗଷ୍ଟ 9, 2021 ରେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବ୍ୟାପକ ଉତ୍ସବର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଅଟେ।

ADVERTISEMENT

ଅକ୍ଟୋବର 11 ରୁ ଅକ୍ଟୋବର 13, 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଳନ କରାଯିବ। ତେଣୁ, ବିଏମସି ଅଧୀନରେ ଥିବା ଧାର୍ମିକ ତଥା ସାଂସ୍କୃତିକ ମଣ୍ଡଳୀ ସମେତ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ କୌଣସି ମଣ୍ଡଳୀକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସର୍ବଶେଷ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

shop now

ବିଏମସି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜା କମିଟି / ସଂଗଠକମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମଳ ପରି ସମସ୍ତ COVID-19 ପ୍ରୋଟୋକଲ ଗ୍ରହଣ କରି ମଣ୍ଡପ / ପାଣ୍ଡାଲରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା କରିପାରିବେ।

ବିଏମସି ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ :

  1. ବିଏମସି ଅଧୀନରେ ଥିବା ଧାର୍ମିକ ତଥା ସାଂସ୍କୃତିକ ମଣ୍ଡଳୀ ସହିତ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଳନ ପାଇଁ ମଣ୍ଡଳୀକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ପୂଜା କମିଟି / ଆୟୋଜକମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଭଳି ସମସ୍ତ COVID-19 ପ୍ରୋଟୋକଲ ଗ୍ରହଣ କରି ମଣ୍ଡପ / ପାଣ୍ଡାଲରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପରିଚାଳନା କରିପାରିବେ | ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସଠିକ୍ ପରିମଳକରଣ ଇତ୍ୟାଦି ଯାହା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପୋଲିସ୍ କମିଶନରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିବ
  1. ପୂଜା କୌଣସି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଏବଂ ମହାନତା ବିନା କେବଳ ରୀତିନୀତି ପାଳନ ପାଇଁ ଘର ଭିତରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ |
  2. ପୁରୋହିତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟବହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ମଣ୍ଡପ / ପାଣ୍ଡାଲଙ୍କୁ ତିନି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ | ଚତୁର୍ଥ ପାର୍ଶ୍ୱକୁ ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ କରାଯିବା ଉଚିତ | 4.ମୂର୍ତ୍ତି ଆକାର 4ଫୁଟରୁ କମ୍ ହେବ |
  3. ପୂଜା ସମୟରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସମୟରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଠିକଣା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ନାହିଁ |
  4. ଯେକୌଣସି ସମୟରେ, ପାଣ୍ଡାଲ / ମଣ୍ଡପରେ ସଂଗଠକ / ପୁରୋହିତ / ସପୋର୍ଟ ଷ୍ଟାଫ୍ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ 7 ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନୁମତି ପାଇବେ ନାହିଁ | ଏବଂ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କଠୋର COVID-I9 ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଆୟୋଜକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ ଯେ ପୂଜାପାଠ ପାଳନ ପାଇଁ କେବଳ ଯେଉଁମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।
  5. ଆୟୋଜକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ବୁଡ଼ ପକାଇବା ହେବ ନାହିଁ | ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବିଏମସି ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଥିବା କୃତ୍ରିମ ପୋଖରୀରେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ବିସର୍ଜନ ଦିଆଯିବ |
  6. ବିସର୍ଜନ ସମୟରେ ସର୍ବାଧିକ 10 ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଥିରେ ଜଡିତ ହେବା ଉଚିତ ଯେ ଏହି ସମୟରେ ମୂର୍ତ୍ତିର ଆକାର ଏବଂ ଓଜନ ସୀମିତ ଅଛି | ପୂଜା କମିଟି ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ବୁଡ଼ ପକାଇବା ସମୟରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ବୁଡ ପକାଇବା ପାଇଁ ରୀତିନୀତି ସମୟରେ COVID ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ |
  7. ପୂଜା ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଜନସାଧାରଣ / ଗୋଷ୍ଠୀ / କ୍ଲବ୍ / ପୂଜା କମିଟି ଇତ୍ୟାଦି ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଧାର୍ମିକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କିମ୍ବା ସଙ୍ଗୀତ କିମ୍ବା ମନୋରଞ୍ଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନାହିଁ |
  8. ପୂଜା କମିଟି ସେମାନଙ୍କର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଅନୁମତି / ବ୍ୟକ୍ତିଗତ COVID ଟୀକାକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ରକୁ ସହଜ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ସୂଚନା ଦେବା ଉଚିତ୍ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: