NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ନୟାଗଡ ମାଟିର ପୁତ୍ର ସ୍ବର୍ଗତ ଦାଶରଥି ପଟ୍ଟନାୟକ(ଦାସିଆ ଅଜା) ଙ୍କ 114ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଲେ ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଡକ୍ଟର ପୋମା ଟୁଡୁ

Spread the love
ADVERTISEMENT

ନୟାଗଡ ମାଟିର ପୁତ୍ର ସ୍ବର୍ଗତ ଦାଶରଥି ପଟ୍ଟନାୟକ(ଦାସିଆ ଅଜା) ଙ୍କ 114ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଲେ ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଡକ୍ଟର ପୋମା ଟୁଡୁ

ନୟାଗଡ :12/07/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଆଜି 12.07.2021 ହେଉଛି ଦାଶରଥୀ ପାଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର 114 ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ, ନୟାଗଡ ମାଟିର ପୁତ୍ର, ଓଡିଶାରେ ଲାଇବ୍ରେରୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଜନକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ଡକ୍ଟର ପୋମା ଟୁଡୁ,ଜିଲ୍ଲାପାଳ , ନୟାଗଡ଼ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ସକାଳ 8 ଟାରେ କଚେରୀ ବଜାରରେ ପୁଷ୍ପ ମାଲ୍ୟ ଦେଇ ଆନ୍ତରିକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି।

ନୟାଗଡ଼ର ସାଂସ୍କୃତିକ ସମୃଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ଉଦୟପୁରର ଏକ ବର୍ଣ୍ଣନାତ୍ମକ ଗ୍ରାମ ଉଦୟପୁରରେ ସ୍ୱର୍ଗତ ଦାଶରଥୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ (ଦାଶିଆ ଅଜା ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବଞ୍ଚାନିଧି ପାଠାଗାର , ଶ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏବଂ ଯଦୁମଣି ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ସାହିତ୍ୟକୁ ଭଲପାଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ଅଟେ।

ସଂସ୍କୃତି ବିଶ୍ଵର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପଣ୍ଡିତମାନେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ 50, 0000 ପୁସ୍ତକ ଏବଂ 30 ଟି ଭାଷାରେ ଅଭିଧାନ ଅଛି | ଏହି ପତ୍ରିକା ସଂଗ୍ରହରେ 65,000 ପତ୍ରିକାର ସମୃଦ୍ଧ ସଂଗ୍ରହ ରହିଛି। ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ 42 ଟି ବିଭାଗ ଅଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ବିରଳ ମୂର୍ତ୍ତି, ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ, କଳା, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ, ଆମୋର, ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ଡାକ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଇତ୍ୟାଦି ରହିଛି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: