ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପକ୍ଷୀମାନେ ଏସିଆର ବୃହତମ ହ୍ରଦ ଚିଲିକାରେ ପହଂଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପକ୍ଷୀମାନେ ଏସିଆର ବୃହତମ ହ୍ରଦ ଚିଲିକାରେ ପହଂଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି |

Birds migrating from home and abroad have begun to reach Asia’s largest lake, Chilika.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପକ୍ଷୀମାନେ ଏସିଆର ବୃହତମ ହ୍ରଦ ଚିଲିକାରେ ପହଂଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି |

ଭୁବନେଶ୍ୱର : 25/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଶୀତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପକ୍ଷୀମାନେ ଏସିଆର ବୃହତ୍ତମ ଜଳରାଶି ଚିଲିକା ହ୍ରଦରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ପକ୍ଷୀମାନେ ଅକ୍ଟୋବର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ହ୍ରଦରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ADVERTISEMENT

ଋଷ, କାଜାଖସ୍ତାନ ତଥା ଆମେରିକା ଏବଂ କାନାଡା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପକ୍ଷୀମାନେ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରବାସରେ ହ୍ରଦରେ ପହଞ୍ଚିଥାନ୍ତି । 1,100 ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଉପରେ ବିସ୍ତାର କରି ହ୍ରଦ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଏବଂ ପ୍ରଜନନ ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ସ୍ଥାନ ପ୍ରଦାନ କରେ |

ଚିଲିକା ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ୍ ଡିଭିଜନ୍ ଦ୍ୱାରା 21 ଟି କ୍ୟାମ୍ପ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଟାଙ୍ଗୀ ରେଞ୍ଜରେ ସର୍ବାଧିକ 11 ଟି ଶିବିର ଥିବାବେଳେ ବାଲୁଙ୍ଗାରେ ଚାରିଟି, ସାତପଡ଼ା ଏବଂ ରମ୍ଭାରେ ଦୁଇଟି ଏବଂ ଚିଲିକାରେ ଗୋଟିଏ ଅଛି | ଜଙ୍ଗଲ କର୍ମଚାରୀମାନେ ହ୍ରଦରେ ଥିବା ଜଳ ପଥକୁ ମୋଟର ଡଙ୍ଗାରେ ପେଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ମୋବାଇଲ୍ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ବାଲୁଙ୍ଗା ଏବଂ ଟାଙ୍ଗି ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥଳଭାଗରେ ପେଟ୍ରୋଲିଂ କରିବେ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅସ୍ଥାୟୀ ଶିବିରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ 60 ଜଣ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ | ଏକ ଆନୁମାନିକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, 55 ପ୍ରଜାତିର ପ୍ରାୟ 22,000 ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ 10,000 ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ପକ୍ଷୀ ହ୍ରଦରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: