NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଅଗଷ୍ଟ ପାଇଁ ଘୋଷିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ : ଜାଣନ୍ତୁ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ….

Spread the love
ADVERTISEMENT

ଅଗଷ୍ଟ ପାଇଁ ଘୋଷିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ : ଜାଣନ୍ତୁ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ….

ଭୁବନେଶ୍ୱର :31/07/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଶନିବାର ଦିନ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ପାଇଁ ଅନଲକ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଚଳିତ Covid19 ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ଅଧୀନରେ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକୀୟ Covid-19 ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ |
ରାଜ୍ୟ ରିଲିଫ କମିଶନର ପ୍ରଦୀପ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ 1 ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 1, 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ବଳବତ୍ତର ରହିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାର ମୋଟ 30 ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ 27 ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ କୋଭିଡ -19 ମାମଲା ପ୍ରାୟ ଅବହେଳିତ। ତେବେ ପୁରୀ, ଖୋର୍ଧା ଏବଂ କଟକ ସମେତ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଏହି ଗ୍ରାଫ୍ ଅଧିକ | ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ପରିସ୍ଥିତି ଆଦୌ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଜେନାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ରାତି 8 ଟାରୁ ସକାଳ 6 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ବଳବତ୍ତର ରହିବ। ଭୁବନେଶ୍ୱର, କଟକ ଏବଂ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ସପ୍ତାହ ଶେଷ ବନ୍ଦ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି ରହିବ। ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଦିନ ରାତି 8 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର, କଟକ ଏବଂ ପୁରୀ ସହରରେ ଖୋଲା ରହିବ | ସପ୍ତାହ ଶେଷ ବନ୍ଦ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ସୂଚିତ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଟୀକାକରଣ ଜାରି ରହିବ ..

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଯେ Covid19 ଗ୍ରାଫ୍ ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ଭାଗରେ ଏକ ତଳକୁ ଖସିବାରେ ଲାଗିଛି |
ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଦୈନିକ କେସ୍ ହାର , ବିଶେଷକରି କଟକ ଏବଂ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ସମେତ କେତେକ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ (ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହର ସମେତ) ଅଧିକ ଏବଂ ଚିନ୍ତାଜନକ ହୋଇପଡ଼ିଛି।

representive image

କ’ଣ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ |

•ମଲ୍, ସିନେମା ହଲ୍, ଅପେରା, ଯାତ୍ରା ଏବଂ ଖୋଲା ଆକାଶ ଥିଏଟର ସେମାନଙ୍କ ଦର୍ଶକଙ୍କ କ୍ଷମତାର ଅଧା ସହିତ ଖୋଲିବ |

• ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ବାର୍ ଏବଂ ଧବା 50 ପ୍ରତିଶତ ବସିବା କ୍ଷମତା ସହିତ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ |

• ଭୁବନେଶ୍ୱର, କଟକ ଏବଂ ପୁରୀର ଏହି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ |

• ସମସ୍ତ ସମୁଦ୍ର ବେଳାଭୂମି, ପାର୍କ ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ରହିବ | ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜରର ବ୍ୟବହାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ |

• COVID ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବା ସହିତ ଦୈନିକ ଏବଂ ସାପ୍ତାହିକ ବଜାର ଖୋଲା ରହିବ |

• ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ବିକ୍ରେତାମାନଙ୍କୁ COVID ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଅନ-ସ୍ପଟ୍ ଖାଇବା ସହିତ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |

• ଇନଡୋର ମନୋରଞ୍ଜନ କେନ୍ଦ୍ର, ମନୋରଞ୍ଜନ / ଥିମ୍ / ୱାଟର ପାର୍କ, ମୀନା ବଜାର ଏବଂ ଆନୁଷଙ୍ଗିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ସମାନ ସ୍ଥାନ ଖୋଲା ରହିବ |

• ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ କେବଳ ବସିବା କ୍ଷମତା ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରହିବ |

• କୋଚିଂ ସମେତ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନରମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରିବେ । ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ପୁରୀ ଏବଂ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ। ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରସାଦ ଅର୍ପଣ କରିବା ନିଷେଧ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: