ଅକ୍ଟୋବର ଦ୍ଵିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଅକ୍ଟୋବର ଦ୍ଵିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟ !

Repersentive image. Another tornado in the Bay of Bengal in the second week of October!
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଅକ୍ଟୋବର ଦ୍ଵିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟ !

ଭୁବନେଶ୍ୱର: 9/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଅକ୍ଟୋବରର ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଅନେକ ବିଦେଶୀ ପାଣିପାଗ ଏଜେନ୍ସି ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି | ଶନିବାର ଦିନ ସକାଳେ ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) କହିଛି। ଆଗାମୀ 48 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର-ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଉପରେ ନିମ୍ନ-ଚାପ ଅଞ୍ଚଳ ସୃଷ୍ଟି ହେବ |

ADVERTISEMENT

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଉତ୍ତର ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଏବଂ ଆଖପାଖରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ସଞ୍ଚାଳନ ଆଗାମୀ 48 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ନିମ୍ନ-ଚାପରେ ପରିଣତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ପରବର୍ତ୍ତୀ 4-5 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧିକ ଚିହ୍ନିତ ହୋଇ ପଶ୍ଚିମ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପକୂଳ ଆଡକୁ ଗତି କରିବ | ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏହା ଭୟଙ୍କର ବର୍ଗର ଏକ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ଼ରେ ଆହୁରି ତୀବ୍ର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଏଚ୍.ଆର୍ ବିଶ୍ୱାସଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହାର ଗଠନ ପରେ ନିମ୍ନ ଚାପର ଗତି ଏବଂ ତୀବ୍ରତା ସ୍ଥିର ହେବ |

ଅକ୍ଟୋବରରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର କାରଣ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପରିବେଶ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ (ସିଇସି) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବରରେ ମୋୖସୁମୀ ସମୟରେ ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ଅଧିକ ଆର୍ଦ୍ରତା ଥିବାରୁ ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରା ସର୍ବାଧିକହୋଇଥାଏ |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିମ୍ନ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରା 26.5 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ସମୁଦ୍ରର ଭୂପୃଷ୍ଠର ତାପମାତ୍ରା ବଢ଼େ, ତେବେ ଏହା ଉଷ୍ମ ଆର୍ଦ୍ରତାକୁ ବାଷ୍ପୀଭୂତ କରି ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ଏକ ନିମ୍ନ ଚାପର କ୍ଷେତ୍ର ଗଠନକୁ ସହଜ କରିଥାଏ |

“ଯଦିଓ, ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ତାପମାତ୍ରା 30 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ମାଇନସ୍ 60 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ହୋଇଯାଏ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଲୁକ୍କାୟିତ ଉତ୍ତାପକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ଼ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୋୖସୁମୀ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଭାରତରୁ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଆଡକୁ ବାୟୁ ଚଳାଚଳର ଅନୁପସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ହେବାର ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ବୋଲି ସାହୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ପବନ କାଟିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ପବନ କାଟିବା, ଯାହାକୁ ବେଳେବେଳେ ପବନ ଗ୍ରେଡିଏଣ୍ଟ୍ କୁହାଯାଏ, ବାୟୁମଣ୍ଡଳର ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦୂରତାରେ ପବନର ବେଗ ଏବଂ / କିମ୍ବା ଦିଗରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ | ପବନର ଗତିର ପାର୍ଥକ୍ୟ 1.5 କିଲୋମିଟରରୁ 12 କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତାଠାରୁ ମାପ କରାଯାଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କମ୍ ଥାଏ, ଏହା ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ଼କୁ ଶକ୍ତି ହାସଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ବୋଲି ସାହୁ କହିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: