'ପାନାମା ପେପର୍ସ' ଲିକ୍ ମାମଲାରେ 5 ଘଣ୍ଟା ଇଡି ନିକଟରେ ହାଜର ହେଲେ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନ ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

‘ପାନାମା ପେପର୍ସ’ ଲିକ୍ ମାମଲାରେ 5 ଘଣ୍ଟା ଇଡି ନିକଟରେ ହାଜର ହେଲେ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନ !

image source from twitter

Aishwarya Rai Bachchan appeared before the ED for 5 hours in the 'Panama Papers' leak case!
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

‘ପାନାମା ପେପର୍ସ’ ଲିକ୍ ମାମଲାରେ 5 ଘଣ୍ଟା ଇଡି ନିକଟରେ ହାଜର ହେଲେ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: 20/12/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଅଭିନେତା ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ‘ପାନାମା ପେପର’ ସହ ଜଡିତ ଫରେକ୍ସ ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗରେ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପଚରାଉଚରା ପରେ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର (ଇଡି) ଦିଲ୍ଲୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଛାଡିଥିଲେ। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଡକାଯିବ କି ନାହିଁ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ବକ୍ତବ୍ୟ ନାହିଁ।

ADVERTISEMENT

ଜଣେ ମହିଳା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ 6ଜଣ ଅଫିସିଆଲ୍ ଟିମ୍ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି। ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ଏକ ଫାର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧରେ 50 ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥିଲା। ସେ ପ୍ରଥମେ ଫାର୍ମର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଏକ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଥିଲେ | ଏହା ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ଡକାଯାଇଥିଲା | ତେବେ ସେ ପୂର୍ବ ଘଟଣାରେ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ।

48 ବର୍ଷୀୟାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବିନିମୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ (FEMA) ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ରେକର୍ଡ କରାଯାଉଥିଲା। ଇଣ୍ଡିଆ ଗେଟ୍ ନିକଟରେ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଏଜେନ୍ସି ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଅଭିନେତ୍ରୀ କିଛି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। 2016 ମସିହାରେ ୱାଶିଂଟନ୍ ସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ କନ୍ସୋର୍ଟିୟମ୍ ଅଫ୍ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲିଷ୍ଟସ୍ (ଆଇସିଆଇଜେ) ଦ୍ୱାରା ପାନାମିଆର ଲିଗାଲ୍ ଫାର୍ମ ମୋସାକ୍ ଫୋନ୍ସେକାଙ୍କ ରେକର୍ଡର ଏକ ଷ୍ଟକ୍ପାଇଲ୍ ‘ପାନାମା ପେପର୍ସ’ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଛି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ବୈଧ ବିଦେଶୀ ଆକାଉଣ୍ଟ ଧାରଣ କରିଥିବା ଦର୍ଶାଯାଇଛି | ଏହି ଲିକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସରେ ମୋଟ 426 ଟି ଭାରତ ସହ ଜଡିତ ମାମଲା ରହିଛି। 2016-17 ପରଠାରୁ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ମାମଲାଟି ଇଡି ଯାଞ୍ଚ କରୁଛି।

2004 ମସିହାରୁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଲିବରାଲାଇଜଡ୍ ରିମିଟାନ୍ସ ସ୍କିମ୍ (LRS) ଅଧୀନରେ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବିନିମୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ (FEMA) ଅଧୀନରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବା ପରେ ଏହା ବଚ୍ଚନ ପରିବାରକୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଥିଲା। କିଛି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ସେତେବେଳେ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏଜେନ୍ସିରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା | ପରିବାର ସହ ଜଡିତ ଅନିୟମିତତାର ଅନ୍ୟ କେତେକ ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ଫେଡେରାଲ ପ୍ରୋବ ଏଜେନ୍ସିର ସ୍କାନରରେ ରହିଛି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ଅଭିନେତା ପୁଅ ଅଭିଷେକଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିବା ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ରାୟ ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ 2005 ମସିହାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବ୍ରିଟିଶ ଭର୍ଜିନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ (BVI) ର ଏକ ଅଫଶୋର ସଂସ୍ଥା ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ଆଇସିଆଇଜି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଫଶୋର ସଂସ୍ଥାର ଅଂଶ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା ଯାହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରାଧିକୃତ ପୁଞ୍ଜି 50,000 ଡଲାର ଥିଲା। 2008 ରେ କମ୍ପାନୀ ବିଲୋପ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଅଭିଷେକ ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ ଇଡି ଦ୍ୱାରା ଅତୀତରେ ଅଫଶୋର ଲିକ୍ ମାମଲା ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ ଏକ ଘଟଣାରେ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ ଅଫ ଡାଇରେକ୍ଟ ଟ୍ୟାକ୍ସ (ସିବିଡିଟି) ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ଅଧୀନରେ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ଏକ ମଲ୍ଟି-ଏଜେନ୍ସି ଗୋଷ୍ଠୀ (MAG) ଗଠନ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଇଡି, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଏବଂ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ୟୁନିଟ୍ (ଅଧିକାରୀ) ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ। ନିକଟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଅକ୍ଟୋବର 1, 2021 ସୁଦ୍ଧା ପାନାମା ଏବଂ ପାରାଡାଇଜ୍ ପେପର ଲିକରେ ଥିବା 930 ଭାରତ ସଂଯୁକ୍ତ ସଂସ୍ଥା ଉପରେ “20,353 କୋଟି ଟଙ୍କାର ମୋଟ ଅଜ୍ଞାତ କ୍ରେଡିଟ୍” ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: