NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା: ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ସଂଶୋଧନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।

Agnipath Scheme: Find out what the central government has amended.
Spread the love
ADVERTISEMENT

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା: ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ସଂଶୋଧନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।

ଯେତେବେଳେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଜୁନ୍ 14 ରେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସରକାରଙ୍କର ଏପରି ଧାରଣା ନଥିଲା ଯେ ଏହାକୁ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ। 48 ଘଣ୍ଟା ଅତିକ୍ରମ କରିବା ମାତ୍ରେ ଭବିଷ୍ୟତର ଅଗ୍ନିଭାୟର୍ସ ଏହି ଯୋଜନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ରାସ୍ତାରେ ବାହାରିଲେ ଏବଂ 72 ଘଣ୍ଟା ବିତିବା ପରେ ସରକାର ଏହାର ଯୋଜନାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘୋଷଣା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ |

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆଗ୍ନିଭର୍ସଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ଘୋଷଣା କରିଛି NIOS ଉପର ବୟସ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱାଦଶ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଆରାମ ଦେବ |

14 ଜୁନ୍ ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ତିନିଜଣ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ସେନାରେ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନାର ଗୁଣ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଦେଶର ଯୁବକମାନେ ଏହି ଯୋଜନା ବୁଝିବା ପାଇଁ ଦିନେ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଦିନ ଲାଗିଗଲା | କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନାର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଯୁବକମାନେ ବୁଝିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନେ ରାସ୍ତାକୁ ଆସିଥିଲେ |

ଏହି ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରି ଆଜି ଅନେକ ସଂଗଠନ ଭରତ ବୃନ୍ଦ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ 4 ବର୍ଷର ସେବା ଅବଧି ବିଷୟରେ | ଯୁବକମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ନେତାମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ 18 ବର୍ଷରେ ଚାକିରି ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ଯୁବକମାନେ 22 ବର୍ଷରେ ବେକାର ହୋଇଯିବେ, ତା’ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ପରେ କ’ଣ ହେବ?

16 -17 ଏବଂ 18 ଜୁନ୍ ରେ, ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଏତେ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ସରକାର ପଛକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି ବିରୋଧୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ କ୍ରୋଧକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ନିଯୁକ୍ତିରେ 10% ସଂରକ୍ଷଣ |

ଭବିଷ୍ୟତର ଆଗ୍ନିଭର୍ସଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଅସନ୍ତୋଷ ଥିଲା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନାରୁ ରିଟାୟାର୍ଡ଼ ଦିଆଯାଇଥିବା 75 ପ୍ରତିଶତ କ୍ୟାଡରର କ’ଣ ହେବ? ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଆବଶ୍ୟକ ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ ପୂରଣ କରୁଥିବା ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଚାକିରିରେ 10% ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇବେ। ଏହି 10% ସଂରକ୍ଷଣ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବେସାମରିକ ପୋଷ୍ଟ ଏବଂ ସମସ୍ତ 16 ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର ଅଣ୍ଡରଟେକିଙ୍ଗରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ | ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ ପୂର୍ବ ସେବାୟତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟମାନ ସଂରକ୍ଷଣ ସହିତ ରହିବ |

CAPF ନିଯୁକ୍ତିରେ 10% ସଂରକ୍ଷଣ |

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଜୁନ୍ 18, ଶନିବାର ଦିନ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​| ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ 4 ବର୍ଷ ସେବା ପରେ ଅଗ୍ନିବୀର ବାହାରକୁ ଆସନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ (CAPF) ଏବଂ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍ସ ଚାକିରିରେ 10 ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଆଯିବ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ବାହିନୀ ଏବଂ ଆସାମ ରାଇଫଲ୍ସରେ ଅଗ୍ନିଭାଇଜର ନିଯୁକ୍ତିରେ ଉପର ବୟସ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ 3 ବର୍ଷର ଆରାମ ମିଳିବ | ଯେତେବେଳେ କି ଆଗ୍ନିଭର୍ସଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ, ଏହି ଆରାମ 5 ବର୍ଷ ହେବ |

ବୟସ କୋହଳ

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ କରୋନା କାରଣରୁ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଅନେକ ଛାତ୍ର ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ତେଣୁ, ସେମାନେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆବଶ୍ୟକ ବୟସ ସୀମା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପଡ଼ିବେ |

ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପୁନଃ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ବୟସ ସୀମା ସାଢ଼େ 17 ବର୍ଷରୁ 21 ବର୍ଷ ଅଟେ | ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିବାଦ ପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆଉ ଏକ ସଂଶୋଧନ କରିଛି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଅଗ୍ନିପଥ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ସୀମା 21 ରୁ 23 ବର୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ରିହାତି କେବଳ ଚଳିତ ବର୍ଷର ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ | ତାହା ହେଉଛି, କେବଳ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ପାଇଁ |

କରୋନା କାରଣରୁ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ନିଯୁକ୍ତି ହେତୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି | ଏହିପରି, 2022 ବ୍ୟାଚ୍ ର ଅଗ୍ନିବୀର 28 ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ | ସାଧାରଣତଃ ସେମାନେ 26 ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ |

ଦ୍ୱାଦଶ ପାସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ |

ଅଗ୍ନିବୀର ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ହେଉଛି ଦଶମ ପାସ୍ | ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ 4 ବର୍ଷ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପାରନ୍ତି | ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ, ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଓପନ୍ ସ୍କୁଲ୍ (NIOS) ମାଧ୍ୟମରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ତାଙ୍କୁ ଦ୍ୱାଦଶ ମାନ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଦେଇଥିଲା | ଏଥିପାଇଁ NIOS ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି |

ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦକ୍ଷତା ଭିତ୍ତିକ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି | ଏଥିରେ ଅଗ୍ନାଇଭର୍ସଙ୍କ 4 ବର୍ଷର ସେବା ସମୟରେ ଶିଖାଯାଇଥିବା ବୈଷୟିକ କୌଶଳକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ | IGNOU ର ସହଯୋଗରେ ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ, କେବଳ କୌଶଳ ତାଲିମ ପାଇଁ 50 ପ୍ରତିଶତ କ୍ରେଡିଟ୍ ଦିଆଯିବ ଯାହା ଅଗ୍ନିବୀରଙ୍କ ସେବା ସମୟରେ ଶିଖାଯାଏ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: