ନୀତି ଆୟୋଗ ରିପୋର୍ଟରେ ଓଡିଶାର ପ୍ରତି ତିନି ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଗରିବ। - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ନୀତି ଆୟୋଗ ରିପୋର୍ଟରେ ଓଡିଶାର ପ୍ରତି ତିନି ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଗରିବ।

According to the NITI Aayog one in three people in Odisha is poor.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ନୀତି ଆୟୋଗ ରିପୋର୍ଟରେ ଓଡିଶାର ପ୍ରତି ତିନି ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଗରିବ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର:27/11/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡିଶାର ପ୍ରତି ତିନି ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଗରିବ। ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା, କଲ୍ୟାଣକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସତ୍ତ୍ୱେ ରାଜ୍ୟର ଜନସଂଖ୍ୟାର 29.35

ADVERTISEMENT
ପ୍ରତିଶତ ଗରିବ | ନୀତି ଆୟୋଗର ଜାତୀୟ ବହୁମୁଖୀ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ (MPI) 2021 ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦାରିଦ୍ର୍ୟରେ ବାସ କରୁଥିବା ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ସହିତ ଓଡିଶା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି | ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ, ଯେତେବେଳେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଖାଦ୍ୟରୁ ବଞ୍ଚିତ, ନୀତି ରିପୋର୍ଟରେ ପରିବାରଗୁଡିକ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଏକାଧିକ ଏବଂ ଏକକାଳୀନ ଅଭାବକୁ କାବୁ କରିଛନ୍ତି | ତିନୋଟି ସମାନ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ – ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ବିଚାର କରି MPI ଗଣନା କରାଯାଇଛି |

ଜିଲ୍ଲାର ସ୍କୋର ହୋଇଥିବା ଅନୁପାତ ରାଜ୍ୟ ହାରାହାରି ଠାରୁ ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରାୟ ଅଧା ଜିଲ୍ଲାର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ ଉଦ୍ବେଗଜନକ ଅଟେ। ନବରଙ୍ଗପୁର, ମାଲକାନଗିରି ଏବଂ କୋରାପୁଟର ପ୍ରତି ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଦାରିଦ୍ର ସୀମାରେଖା ତଳେ ଥିବାବେଳେ ରାୟଗଡା, କଳାହାଣ୍ଡି, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କନ୍ଧମାଳ ଏବଂ କେନ୍ଦୁଝର ସମାନ ଚିତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି |

MPI ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ନବରଙ୍ଗପୁରରେ 59.32%, ମାଲକାନଗିରିରେ 58.71%, କୋରାପୁଟରେ 51.14 %, ରାୟଗଡାରେ 48.14 %, କଳାହାଣ୍ଡିରେ 47.28 %, ମୟୂରଭଞ୍ଜରେ 44.75 %, କନ୍ଧମାଳରେ 44.75 % ଏବଂ କେନ୍ଦୁଝରରେ 41.78 % ଲୋକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସହିତ ଅଛନ୍ତି।

ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶର ଅବସ୍ଥା ଅପେକ୍ଷାକୃତ ବିକଶିତ ଏବଂ ଶିକ୍ଷିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତାହା ଭଲ ନୁହେଁ | ଭଦ୍ରକର 28.43 % ଲୋକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ମୁକାବିଲା କରୁଥିବାବେଳେ ଏହା ବାଲେଶ୍ୱରରେ 24.42 %, ଗଞ୍ଜାମରେ 21.88 % ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ 21.67 % ଅଟେ |

ପୁରୀ ତାଲିକାର ନିମ୍ନ ଭାଗରେ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ 11.64 % ଲୋକ ଗରିବ ରହିଛନ୍ତି | ତା’ପରେ ଜଗତସିଂହପୁରରେ 11.83% , କଟକରେ 14.97 %, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ 15.49 % ଏବଂ ଝାରସୁଗୁଡାରେ 18.62 % | ଅଧିକାଂଶ ଜିଲ୍ଲା ଦାରିଦ୍ର୍ୟରେ ବାସ କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଗଜପତି (38.8 %), ନୁଆପଡା (38 %), ଦେବଗଡ଼ (37.1 %), ବୌଦ୍ଧ (33.03 %), ଢେଙ୍କାନାଳ (30.08 %), ସୋନପୁର (28.05 %), ବଲାଙ୍ଗୀର (27.49 %) , ବରଗଡ (24.9 %), ସୁନ୍ଦରଗଡ (24.75 %), ସମ୍ବଲପୁର (24.53 %), ଯାଜପୁର (20.75 %) ଏବଂ ନୟାଗଡ଼ (20.49 %) |

ଓଡିଶା ଜନସଂଖ୍ୟାର 30% ଗରିବ: ନୀତି ଆୟୋଗ ରିପୋର୍ଟ

ରାଜ୍ୟର 37.26% ଜନସଂଖ୍ୟା ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ରନ୍ଧନ ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ପରିମଳ ବ୍ୟବହାରରେ ଓଡିଶା ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି କାରଣ ଯଥାକ୍ରମେ 65.3 % ଏବଂ 39.5 % ଲୋକ ଏହି ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। 19.5 % ରୁ ଅଧିକ ମାତୃ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କୌଣସି ସୁବିଧା ନାହିଁ ଏବଂ ଜନସଂଖ୍ୟାର ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ କୌଣସି ସୁବିଧା ନାହିଁ | ପ୍ରାୟ 3% ପରିବାର ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: