ଆଜାଦୀ କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ : ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ସହଭାଗିତାରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ପଢନ୍ତୁ ଏହି ଖବର | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଆଜାଦୀ କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ : ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ସହଭାଗିତାରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ପଢନ୍ତୁ ଏହି ଖବର |

Azadi Ka Amrit Mahotsav (AKAM). initiative of the Government. Independent @75. Ministry of Corporate Affairs (MCA)
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଆଜାଦୀ କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ପାଇଁ ଆଜିର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ |

ଦିଲ୍ଲୀ : 29/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ଆଜାଦି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ (AKAM) ହେଉଛି ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଭାରତର @ 75 ବର୍ଷ | ଏହାର ଲୋକସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ସଫଳତାର ଗୌରବମୟ ଇତିହାସକୁ ପାଳନ ତଥା ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ। କର୍ପୋରେଟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MCA) ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସମ୍ମାନଜନକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ 7 ଫେବୃଆରୀ 2022 ସପ୍ତାହରେ ଏକ ସପ୍ତାହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିବ। ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଫର୍ କର୍ପୋରେଟ୍ ଗଭର୍ନାନ୍ସ (NFCG) ହେଉଛି ଏକ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଯାହା କର୍ପୋରେଟ୍ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MCA) ଦ୍ୱାରା କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି (CII) ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚଜଣ ଟ୍ରଷ୍ଟିଙ୍କ ସହଭାଗିତାରେ ଉତ୍ତମ କର୍ପୋରେଟ୍ ଗଭର୍ନାନ୍ସକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ | ଉଭୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କର୍ପୋରେଟ୍ ଏବଂ ସମୁଦାୟ ଶିଳ୍ପ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

ADVERTISEMENT

ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ NFCG ଅକ୍ଟୋବର 2021 ରୁ ଫେବୃଆରୀ 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ “ସେଲ୍ଫ୍ ରିଲାଏଣ୍ଟ୍ ଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇ: ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଇମ୍ପେରେଟିଭ୍” ଥିମ୍ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏକ ସିରିଜ୍ ଅଧିବେଶନ କରୁଛି।

7 ଫେବୃଆରୀ 2022 ର ଅଧିବେଶନଗୁଡିକ MSME ରେ କର୍ପୋରେଟ୍ ଗଭର୍ନାନ୍ସ ଉପରେ ନିମ୍ନଲିଖିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ:

1.ଏମଏସଏମଇକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା 2.କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ହାଇଲାଇଟ୍ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ |
3.ଏକକ ମାଲିକାନା, ସୀମିତ ଦାୟିତ୍ବ ଭାଗିଦାରୀ (LLP’s) ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ କର୍ପୋରେଟ୍ସର CII MSME ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ଖୋଲା ଆଲୋଚନା ଫୋରମ୍ |

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଡେପୁଟି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ 125 ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ସାଇନିକ୍ ସ୍କୁଲ୍ ରେୱାରୀରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସଭା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ଜନ୍ମଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଏକତା ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | କ୍ୟାଡେଟ୍ ଅମାନ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଡେଟ୍ ବିଶାଲ ସିଂ ସର୍ଦ୍ଦାର ବଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଭିଜନ୍ ଅଫ୍ ଫ୍ରି ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଉପରେ ଏକ ଅଭିଭାଷଣ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ‘ବିବିଧତା ମଧ୍ୟରେ ଏକତା’ ଆତ୍ମା ​​ସହିତ ଭାରତକୁ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ଏକୀକରଣ କରିବାରେ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ୟୁନିଟି କୁଇଜ୍ ଏବଂ ପୋଷ୍ଟର ମେକିଂ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ବିଜେତା କ୍ୟାଡେଟ୍ ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା |

ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ କୋଲ୍ ସୋମ୍ୟବ୍ରତ ମଧ୍ୟ ବିଧାନସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ କ୍ୟାଡେଟ୍ମାନଙ୍କୁ ଅଖଣ୍ଡତା ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟତାର ମାର୍ଗ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ |

ଅକ୍ଟୋବର 29 ରେ, ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବଙ୍କ ବ୍ୟାନରରେ ଏବଂ ଆଗାମୀ ଜାତୀୟ ଏକତା ଦିବସରେ, ଭ୍ଲାଡିଭୋଷ୍ଟୋକରେ ଥିବା କନସୁଲେଟ୍ ଜେନେରାଲ୍ ର କର୍ମଚାରୀମାନେ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଏକତା ଦିବସ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନେଇଥିଲେ। ପରେ ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା |

ଜାମ୍ମୁ, ଶ୍ରୀନଗର, ଲଦାଖ ଏବଂ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଲୋକଙ୍କୁ କମ୍ବଳ, ଔଷଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଦାନ ପାଇଁ ରେଡ୍ କ୍ରସ୍ ଟ୍ରକ୍ ଗୁଡିକୁ ଫ୍ଲାଗ୍ କରାଯାଇଛି | ଏହା ଶୀତ ଋତୁ ପାଇଁ ଉତ୍ତର କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଅସୁରକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବ |ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗାଇବ |

ଆଜାଦୀ କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଅଧୀନରେ ନିମୋୋକୋକାଲ୍ କନଜୁଗେଟ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି | କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅନୁକରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ PCV ରେ ସଚେତନତା ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ ଆଜି ନିମୋକୋକାଲ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ର ରୋଲ ଆଉଟ୍ ହେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ‘ଆଜାଦୀ କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ’ ଉତ୍ସବକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି PCV ରେ ସଚେତନତା ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ସହଭାଗିତା

ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସାବରମତି ଆଶ୍ରମ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ମେମୋରିଆଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ସହିତ ପ୍ରାକୃତିକ ଦୁନିଆ ସହିତ ଭାରତର ପାରମ୍ପାରିକ ସଂଯୋଗକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ଏକ ନିଆରା ସମର୍ଥନ ଏବଂ ସହଭାଗିତା ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଏହି ସହଭାଗୀତା ପଦକ୍ଷେପ ଭାରତର ସ୍ୱଦେଶୀ କୌଶଳକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିବ । ଆମର ସମୃଦ୍ଧ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନର ସ୍ୱୀକୃତି ” ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ” ଦେଶରେଏହା ଏକ ପ୍ରକୃତ ଅବଦାନ ହେବ | ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଏକ “ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ ” ରେ ପରିଣତ କରିବା |

ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ସହଭାଗିତା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଯାହା ଏକ ଆତ୍ମ-ସ୍ଥାୟୀ ଭାରତ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ସମର୍ଥନ ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ପରିକଳ୍ପିତ |

“ମେଡ୍-ଇନ୍-ଇଣ୍ଡିଆ” ଉତ୍ପାଦ ସହିତ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ଚିନ୍ତାଧାରା ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ଏବଂ ଭାରତ @ 75 ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ଲଞ୍ଚ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବା |

ଯୋଗ୍ୟତା

  • ଯେକୌ ଣସି ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ |
  • ଆପଣ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ କିମ୍ବା ଏକ ଦଳ ଭାବରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ |
  • ଉତ୍ପାଦଟି ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ / ସ୍ୱଦେଶୀ ଜିନିଷ ହେବା ଜରୁରୀ | ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବିବରଣୀ: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ / ସଂସ୍ଥା ନିମ୍ନରେ ‘ପ୍ରୟୋଗ’ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ଅନଲାଇନ୍ ରେ ସେମାନଙ୍କର ଧାରଣା ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ: ରାଉଣ୍ଡ 1: 25 ଧାରଣା ଅନଲାଇନରେ ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଏବଂ ରାଉଣ୍ଡ 2 ପାଇଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସ୍ଥାନକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି | ସର୍ଟଲିଷ୍ଟକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ପଠାଯିବ | ରାଉଣ୍ଡ 2: ଏହି 25 ଟି ଫର୍ମ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ 3 ମିନିଟରେ ସେମାନଙ୍କର ଧାରଣା ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପାଇବେ | ସହାୟକ ଉପକରଣଗୁଡିକ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ (ଉତ୍ପାଦ ମଡେଲ ଇତ୍ୟାଦି) |
    ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ତିନୋଟି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଆଇଡିଆ ଚୟନ କରାଯିବ | ଇନସେଟିଭ : ନିମ୍ନଲିଖିତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇବା ପାଇଁ ତିନୋଟି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଧାରଣା ଚୟନ କରାଯିବ |
  • ଉତ୍ପାଦର ସ୍ୱୀକୃତି |
  • ସେମାନଙ୍କର ଆଇଡିଆକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ସହାୟତା |
  • 2 ମାସର ମେଣ୍ଟରସିପ୍ |

ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ :

MIB (Digital media ) ମେଲ ରୁ ସଂଗୃହିତ

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: