ଭାରତର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତଥା ଆକ୍ରମଣ ଆକାଶ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର "ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ ମିସାଇଲ " | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଭାରତର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତଥା ଆକ୍ରମଣ ଆକାଶ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର “ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ ମିସାଇଲ ” |

Aakash Prime is modern and better than the existing Aakash system in many ways.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଭାରତର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତଥା ଆକ୍ରମଣ ଆକାଶ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର “ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ ମିସାଇଲ ” |

ଭାରତର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତଥା ଦ୍ରୁତ ଆକ୍ରମଣ ଆକାଶ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ‘ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ’ର ଏକ ନୂତନ ସଂସ୍କରଣ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର 27 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2021 ରେ ଅପରାହ୍ନ 4.30 ସମୟରେ ଓଡିଶାର ଚାନ୍ଦିପୁର ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଟେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜରୁ ନିକ୍ଷେପ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ମାନବ ବିହୀନ ବାୟୁ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରି ବାୟୁରେ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲା | ଅନେକ ଉପାୟରେ ବିଦ୍ୟମାନ ଆକାଶ ସିଷ୍ଟମ ଅପେକ୍ଷା ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ ଆଧୁନିକ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଅଟେ |

ADVERTISEMENT

ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ୍ ମିସାଇଲ୍ |

ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ ଆକ୍ଟିଭ୍ ଆରଏଫ୍ ସନ୍ଧାନକାରୀ ସହିତ ସଜାଯାଇଛି, ଯାହା ଶତ୍ରୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରିବାର ସଠିକତା ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତାକୁ ଯିବା ପରେ ତାପମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପକରଣକୁ ନବୀକରଣ କରାଯାଇଛି | ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ସିଷ୍ଟମକୁ ନବୀକରଣ କରାଯାଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଡାର, EOTS ଏବଂ ଟେଲିମେଟ୍ରି ଷ୍ଟେସନ୍, ମିସାଇଲ୍ ଟ୍ରାଜେକ୍ଟୋରୀ ଏବଂ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ପାରାମିଟରରେ ଉନ୍ନତି କରାଯାଇଛି |

ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ୍ ମିସାଇଲ୍ |

ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ DRDO, ଭାରତୀୟ ସେନା, ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। DRDO ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସତୀଶ ରେଡ୍ଡୀ ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିକଶିତ କରିଥିବା ଦଳକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। DRDO ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ଦେଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ 21 ଜୁଲାଇ 2021 ରେ ଆକାଶ-ଏନଜି ମିସାଇଲକୁ ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ୍ ମିସାଇଲ୍

ଆକାଶ-ଏନଜି ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆକାଶ ନୂତନ ଜେନେରେସନ୍ ମିସାଇଲ୍ | ଆକାଶ-ଏନଜି ହେଉଛି ଏକ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର | ଏହା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। 2016 ମସିହାରେ ଆକାଶ-ଏନଜି (ଆକାଶ ନୂତନ ଜେନେରେସନ୍) କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ତିଆରି ପାଇଁ ଅନୁମତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରରେ ଏକ ଡୁଆଲ୍ ପଲ୍ସ କଠିନ ରକେଟ୍ ମୋଟର ଅଛି, ଯାହା ଏହାର ଗତି ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଏହାର ପରିସର 40 ରୁ 80 କିଲୋମିଟର ଅଟେ | ଏଥିରେ ଏକ ଆକ୍ଟିଭ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ସ୍କାନ୍ ହୋଇଥିବା ଆରେ ମଲ୍ଟି ଫଙ୍କସନ୍ ରାଡାର୍ (MFR) ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଏକାଧିକ ଶତ୍ରୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ବିମାନ ସ୍କାନ୍ କରିପାରିବ |

ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ୍ ମିସାଇଲ୍ |

ଜାନୁଆରୀ 25 ରେ, DRDO ଓଡିଶାର ଚାନ୍ଦିପୁର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଟେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜର ମୋବାଇଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ ଆକାଶ-ଏନଜି ମିସାଇଲ୍ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିଥିଲା। ଏହା ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ ଆଡକୁ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ସଠିକତା ସହିତ ବିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା | ଆକାଶ-ଏନଜି ମିସାଇଲର ମୋଟ ଓଜନ 720 କିଲୋଗ୍ରାମ | ଏହାର ଲମ୍ବ 19 ଫୁଟ ଏବଂ ବ୍ୟାସ 1.16 ଫୁଟ | ଏହା 60 କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନର ଅସ୍ତ୍ର ନେଇପାରେ |

ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ୍ ମିସାଇଲ୍ |

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏହାର ଭାରତରେ ତିନୋଟି ପ୍ରକାର ଉପଲବ୍ଧ – ପ୍ରଥମ ଆକାଶ ଏମ୍.କେ – ଏହାର ପରିସର 30KM | ଦ୍ୱିତୀୟ ଆକାଶ Mk.2 – ଏହାର ପରିସର 40KM | ତୃତୀୟ ଆକାଶ-ଏନଜି – ଏହାର ପରିସର 80KM | ଆକାଶ-ଏନଜି ମିସାଇଲ 20 କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ଶତ୍ରୁ ବିମାନ କିମ୍ବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ | ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ହେଉଛି ଏହାର ଗତି | ଏହା ଶତ୍ରୁକୁ ଖସିଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଏ ନାହିଁ | ଏହାର ଗତି ହେଉଛି 3.5 ମ୍ୟାଚ୍ ଯଥା ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 4321 କିଲୋମିଟର | ତାହା ହେଉଛି, ଏହା ଏକ ସେକେଣ୍ଡରେ ଦେଢ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରେ |

ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ୍ ମିସାଇଲ୍ |

ଆକାଶ-ଏନଜି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପୁରାତନ ସଂସ୍କରଣ 2009 ମସିହାରୁ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ସେବା କରୁଛି। ଆକାଶ-ଏନଜି ମିସାଇଲକୁ ଟି -72 କିମ୍ବା ବିଏମ୍ପି ଚ୍ୟାସିରୁ କିମ୍ବା ଟାଟା ମୋଟର୍ସର ଭାରୀ ମୋବିଲିଟି ଟ୍ରକ୍ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ମୋବାଇଲ୍ ଲଞ୍ଚ ସିଷ୍ଟମରୁ ନିକ୍ଷେପ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ମୋବାଇଲ୍ ଲଞ୍ଚ ସିଷ୍ଟମ୍ ପାଇଁ ଯାନଗୁଡିକ ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଏବଂ ବିଏମ୍ଏଲ୍-ଟାଟ୍ରା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ |

ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ୍ ମିସାଇଲ୍ |

ଗତ ବର୍ଷ ଚୀନ୍ ସହିତ ସୀମା ବିବାଦ ସମୟରେ ଲଦାଖର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ରେ ଆକାଶ-ଏନଜି ମିସାଇଲର ପୁରୁଣା ସଂସ୍କରଣ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଗ୍ୱାଲିଅର, ଜାଲପାଇଗୁରୀ, ତେଜପୁର, ଜୋରହାଟ ଏବଂ ପୁଣେ ବେସରେ ଆକାଶ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି।

ଆକାଶ ପ୍ରାଇମ୍ ମିସାଇଲ୍ |

କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଫିଲିପାଇନ୍ସ, ବେଲାଋଷ, ମାଲେସିଆ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ୟୁଏଇ ଏବଂ ଭିଏତନାମ ଭଳି ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଭାରତରୁ ଆକାଶ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ବୋଲି ଖବର ଆସିଥିଲା। 30 ଡିସେମ୍ବର 2020 ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ରପ୍ତାନି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଅର୍ଥାତ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କିଣି ପାରିବେ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: