NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି |

Spread the love
ADVERTISEMENT

ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହେଲା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି |

ନୂଆଗାଁ : 18/08/2021(ରିପୋର୍ଟ : ନିରଞ୍ଜନ ସାହୁ ): ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିକାଶରେ କୌଣସି ମହାପୁରୁଷଙ୍କର ପ୍ରଚ୍ଛନ୍ନ ହାତ ରହିଥାଏ | ଗ୍ରାମମାନଙ୍କରେ ଗଢି ଉଠିଥିବା ମନ୍ଦିର, ପୋଖରୀ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର କୌଣସି ବଦାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସହଯୋଗ ରହିଛି | ଏମିତି ଜଣେ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନେକ ବିକାଶମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ନିଜ ଗ୍ରାମରେ ଶିକ୍ଷାର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ | ଯାହାକୁ ମଣିଷ ତିଆରି କାରଖାନା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | 1910ମସିହାରେ ଗଢି ଉଠିଥବା ସେହି ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଅନେକ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ସମାଜରେ ବିଭିନ୍ନ ଉଚ୍ଚ ପଦବୀରେ ରହି ସମାଜ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେବି ଆଜି ସେହି ମହାପୁରୁଷଙ୍କୁ ମନେ ପକେଇ ଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ଫଳରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି ସ୍ବର୍ଗତ ଦୁର୍ଗାମାଧବ ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ଭ୍ରମରବର ଦେଓଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି |


ଖବରରୁ ପ୍ରକାଶ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଳକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବେରୁଆବାରୀ ପଂଚାୟତର ସ୍ୱର୍ଗତ ଦୁର୍ଗା ମାଧବ ମର୍ଦ୍ଦରାଜ ଭବର ବର ଦେଓ (୧୯୧୦) ମସିହାରେ ଦୁର୍ଗାମାଧବ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବେରୁଆଁବାରୀ ନାମରେ ନାମିତ କରିଥିଲେ । ଆଜି ସେ ମହାପୁରୁଷଙ୍କ ନାମାନୁସାରେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ତାଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇପାରିଛି। ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଂଚ ନମିତା ପ୍ରଧାନ ଯୋଗଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ରମକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିବା ସହ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଭାପତି ଭବାନୀ ପ୍ରସାଦ ଦେଓ , ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଭିକ୍ଷାକାରି ସେଠୀ , ନାଏବ ସରପଂଚ ସୁସାନ୍ତ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ସହ ବିଦ୍ୟାଳୟ କମିଟି ଓ ଅଂଚଳର ବହୁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ସମାଜସେବୀ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଉନ୍ମୋଚିତ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: