କନ୍ୟା ଭୃଣ ହତ୍ୟା ଓ କୁମାରୀ ବିବାହ ରୋକିବା ପାଇଁ ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗଠିତ ହେବ "ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଫାଇଣ୍ଡିଂ ଟିମ" ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

କନ୍ୟା ଭୃଣ ହତ୍ୟା ଓ କୁମାରୀ ବିବାହ ରୋକିବା ପାଇଁ ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗଠିତ ହେବ “ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଫାଇଣ୍ଡିଂ ଟିମ” !

A "fact-finding team" will be formed in Nayagarh district to prevent the killing of female fetuses and virgin marriages!
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

କନ୍ୟା ଭୃଣ ହତ୍ୟା ଓ କୁମାରୀ ବିବାହ ରୋକିବା ପାଇଁ ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ଗଠିତ ହେବ “ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଫାଇଣ୍ଡିଂ ଟିମ” !

ନୟାଗଡ : 25/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ କନ୍ୟା ଭୃଣ ହତ୍ୟା ଓ କୁମାରୀ ବିବାହ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଫୋର୍ସ ଗଠିତ ହେବ | ଏହି ଟିମ ର ନାମ ରହିବ “ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଫାଇଣ୍ଡିଂ ଟିମ” | ଏହି ଟିମ ଜିଲ୍ଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ, ବିଶେଷକରି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଝିଅମାନଙ୍କ ସଅଳ ବିବାହକୁ ରୋକିବ | ସେହିମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱାବଲମ୍ବନଶୀଳ ଉପରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବ | ସୋମବାର ଦିନ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଜିଲ୍ଲାର ଉଚ୍ଚ ପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି |

ADVERTISEMENT

ଏହା ସହିତ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ଡାଇଗ୍ନୋସ୍ଟିକ କ୍ଲିନିକର ରେଫରାଲ ରିପୋର୍ଟ ଓ ପ୍ରି-ନାଟାଲ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ ପାଇଁ ଫର୍ମ – କୁ ଯାଞ୍ଚ ଓ ତର୍ଜମା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଯାଞ୍ଚ କମିଟି କରାଯାଇଛି |

ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଜନସଂଖ୍ୟା 2011-2021

ଓଡ଼ିଶାର ଜିଲ୍ଲା ନୟାଗଡ଼ର ଏକ ସରକାରୀ ଜନଗଣନା 2011 ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାର ଜନଗଣନା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

2011 ରେ, ନୟାଗଡ଼ର ଜନସଂଖ୍ୟା 962,789 ଥିଲା |ଯେଉଁଥିରୁ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଯଥାକ୍ରମେ 502,636 ଏବଂ 460,153 ଥିଲେ । 2001 ଜନଗଣନାରେ, ନୟାଗଡ଼ର ଜନସଂଖ୍ୟା 864,516 ଥିଲା | ଯେଉଁଥିରୁ ପୁରୁଷ 446,177 ଏବଂ 418,339 ମହିଳା ଥିଲେ | ସମୁଦାୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟାର 2.29 ପ୍ରତିଶତ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଜନସଂଖ୍ୟା | 2001 ଜନଗଣନାରେ, ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟାର 2.35 ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

2001 ଜନସଂଖ୍ୟା ତୁଳନାରେ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ 11.37 ପ୍ରତିଶତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି। ଭାରତ 2001 ର ପୂର୍ବ ଜନଗଣନାରେ, ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା 1991 ତୁଳନାରେ ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟାରେ 10.46 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରିଛି।

2021 ରେ ଆନୁମାନିକ ଜନସଂଖ୍ୟା |

2021 ରେ ନୟାଗଡ଼ର ଆନୁମାନିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି 1,080,346 ଜଣ | 2021 ରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଆନୁମାନିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି 564,008 | 2021 ରେ ମହିଳାଙ୍କ ଆନୁମାନିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି 516,338 | 2011 ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ଜନସଂଖ୍ୟା ଥିଲା 962,789 | ସେଥିରୁ ପୁରୁଷ ଜନସଂଖ୍ୟା 502,636 ଓ ମହିଳା ଜନସଂଖ୍ୟା 460,153 ଥିଲା |

ଳିଙ୍ଗ ଅନୁପାତ ଦେଖିଲେ ପ୍ରତି 1000 ପୁଅରେ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି 915 ଜଣ | ଶିଶୁମାନଙ୍କର ଲିଙ୍ଗ ଅନୁପାତ ଅଛି (0-6 ବୟସ) 855 | ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୋଟ ଶିଶୁ ଜନସଂଖ୍ୟା (0-6 ବୟସ) ହେଉଛି 106,871ଜଣ | ସେଥିରୁ ବାଳକ ଜନସଂଖ୍ୟା (0-6 ବୟସ) 57,599 ଓ ବାଳିକା ଜନସଂଖ୍ୟା (0-6 ବୟସ) ହେଉଛି 49,272 ଜଣ |

2011 ଓ 2001 ଜନଗଣନା ତଥ୍ୟ :

2011ରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଥିଲା 9.63 ଲକ୍ଷ ଏବଂ 2001ରେ ଥିଲା 8.65 ଲକ୍ଷ | ଅର୍ଥାତ 2011ରେ ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟା 962,789 ଏବଂ 2001 ରେ ଥିଲା 864,516 | ଯଦି ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନା କରିବା, ତେବେ 2011ଜନଗଣନାରେ ପୁରୁଷ ଥିଲେ 502,636 ଜଣ ଏବଂ ମହିଳା ଥିଲେ 460,153 ଜଣ | ସେହିପରି 2001 ଜନଗଣନା ଅନୁସାରେ ପୁରୁଷ ଥିଲେ 446,177 ଜଣ ଏବଂ ମହିଳା ଥିଲେ 418,339 ଜଣ |

ଜିଲ୍ଲାର ଲିଙ୍ଗ ଅନୁପାତ 2011ରେ ଥିଲା 915 ଏବଂ 2001ଜନଗଣନାରେ ଥିଲା 938 | 2011ରେ ଶିଶୁ ଲିଙ୍ଗ ଅନୁପାତ (0-6 ବୟସ) ଥିଲା 855 ଏବଂ 2001ରେ ଥିଲା 904 |

ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲପାଳ ବିଧାନ ଚନ୍ଦ୍ର ରାୟ, ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ ଶକ୍ତି ପ୍ରସାଦ ମିଶ୍ର, ଜିଲ୍ଲା ନୋଡାଲ ଅଫିସର (ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ) ନିତ୍ୟ ରଞ୍ଜନ ବରାଳ, ରବିନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଜିଲ୍ଲା ସ୍କୁଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦସ୍ଥ ଅଧିକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: