ହୃଦୟ ରୋଗଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ ସୋରିଷ ତେଲ : ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଲାଭ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ହୃଦୟ ରୋଗଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ ସୋରିଷ ତେଲ : ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଲାଭ |

From heart disease to cold and cough, mustard oil is effective: find out its amazing benefits.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ହୃଦୟ ରୋଗ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ ସୋରିଷ ତେଲ : ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଲାଭ |

ସୋରିଷ ତେଲର ଉପକାରିତା

ସୋରିଷ ତେଲ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହି ତେଲ ସୋରିଷ ଗଛର ମଞ୍ଜିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ | ଏହି ତେଲରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସ୍ୱାଦ, ସୁଗନ୍ଧିତ ସୁଗନ୍ଧ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଧୂଆଁ ବିନ୍ଦୁ ଅଛି | ସାଧାରଣତଃ ଏହି ତେଲ ପନିପରିବା ରାନ୍ଧିବା କିମ୍ବା ଭାଜିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୋରିଷ ତେଲ ମସାଜ, ସେରମ୍ ଏବଂ କେଶ ଚିକିତ୍ସାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ADVERTISEMENT

ସୋରିଷ ତେଲର ଲାଭ, ହୃଦ୍ ରୋଗକୁ ରୋକିଥାଏ, ଚର୍ମ-କେଶ ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ |

ସୋରିଷ ତେଲ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହି ତେଲ ସୋରିଷ ଗଛର ମଞ୍ଜିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏହି ତେଲରେ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସ୍ୱାଦ, ସୁଗନ୍ଧିତ ସୁଗନ୍ଧ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଧୂଆଁ ବିନ୍ଦୁ ଅଛି |

ସାଧାରଣତଃ ଏହି ତେଲ ପନିପରିବା ରାନ୍ଧିବା କିମ୍ବା ଭାଜିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୋରିଷ ତେଲ ମସାଜ, ସେରମ୍ ଏବଂ କେଶ ଚିକିତ୍ସାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ସୋରିଷ ତେଲର ଏହି ଅନନ୍ୟ ଲାଭ ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ |

ସୋରିଷ ତେଲର ଉପକାରିତା-1

ମାଇକ୍ରୋବସ୍ ର ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିଥାଏ :

ସୋରିଷ ତେଲରେ ଜୀବାଣୁ-ପ୍ରତିରୋଧକ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା କ୍ଷତିକାରକ ଜୀବାଣୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଦେଇନଥାଏ | ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ସୋରିଷ ତେଲ ଇଚେରିଚିଆ କୋଲି, ଷ୍ଟାଫିଲୋକୋକସ୍ ଆରିଅସ୍ ଏବଂ ବାକିଲସ୍ ସେରସ୍ ପରି ଜୀବାଣୁ ବୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |

ସୋରିଷ ତେଲର ଉପକାରିତା-2

ଚର୍ମ ଏବଂ କେଶ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ:

ସୋରିଷ ତେଲ ମଧ୍ୟ ଚର୍ମ ଏବଂ କେଶରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ଏହି ତେଲ ଚେହେରା କିମ୍ବା ହେୟାର ପ୍ୟାକ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ | ସୋରିଷ ତେଲ ମଧ୍ୟ ଫାଟିଯାଇଥିବା ପାଦ ପାଇଁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ | ସୋରିଷ ତେଲ ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ହାଡକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ | ତେଣୁ ପ୍ରାୟତଃ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହି ତେଲରେ ମାଲିସ୍ କରାଯାଏ | ସୋରିଷ ତେଲ କୁଞ୍ଚନ ଏବଂ ସୂକ୍ଷ୍ମ ରେଖା କମାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାମ କରେ |

ସୋରିଷ ତେଲର ଉପକାରିତା-3

ଯନ୍ତ୍ରଣା ହ୍ରାସ କରେ:

ସୋରିଷ ତେଲରେ ଅଲିଲ୍ ଆଇସୋଥାଇଓସିଆନେଟ୍ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ରହିଥାଏ | ଏହା ଶରୀରର ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ କାମ କରିଥାଏ | ଏହି ତେଲରେ ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଥାଏ ଯାହାକି ଆଲଫା-ଲିନୋଲେନିକ୍ ଏସିଡ୍ ଯାହା ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ | ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |

ସୋରିଷ ତେଲର ଉପକାରିତା-4

କର୍କଟ କୋଷର ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ:

ସୋରିଷ ତେଲ କେତେକ ପ୍ରକାରର କର୍କଟ କୋଷର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବିସ୍ତାରକୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ। ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁଦ୍ଧ ସୋରିଷ ତେଲ ବିଶେଷ ଭାବରେ କୋଲୋନ୍ କର୍କଟ କୋଷର ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥାଏ | ଅନ୍ୟ ଏକ ପଶୁ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ତେଲରେ ମିଳୁଥିବା ଅଲିଲ୍ ଆଇସୋଥାଇଓସିୟାନେଟ୍ ବ୍ଲାଡର କର୍କଟ ରୋଗର ବିକାଶକୁ ପ୍ରାୟ 35% ବାଧା ଦେଇଛି।

ସୋରିଷ ତେଲର ଉପକାରିତା-5

ହୃଦୟ ପାଇଁ ଭଲ:

ସୋରିଷ ତେଲରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ମୋନୋସାସୁରେଟେଡ୍ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଥାଏ ଯାହା ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ | ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ସୋରିଷ ତେଲ ଟ୍ରାଇଗ୍ଲାଇସରାଇଡ୍, ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ, ଯାହା ହୃଦୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖେ | ଯଦିଓ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି ତେଲକୁ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି |

ସୋରିଷ ତେଲର ଉପକାରିତା-6

ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରେ :

ସୋରିଷ ତେଲ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସର ଲକ୍ଷଣରୁ ମୁକ୍ତି, ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଅସ୍ୱାଭାବିକତା ହ୍ରାସ କରିବା ସହିତ ବ୍ରୋଙ୍କାଇଟିସ୍ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସୋରିଷ ମଞ୍ଜି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସୋରିୟାସିସ୍ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ପ୍ରଦାହ ଯଥେଷ୍ଟ କମିଯାଏ। ଏହି ତେଲରେ ମିଳୁଥିବା ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ଅକ୍ସିଡେଟିଭ୍ ଚାପକୁ ଦୂର କରିଥାଏ |

ସୋରିଷ ତେଲର ଉପକାରିତା-7

ଥଣ୍ଡା-କାଶରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ:

ଶୁଦ୍ଧ ସୋରିଷ ତେଲ ଥଣ୍ଡା-କାଶରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପଚାର ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ସୋରିଷ ତେଲକୁ କର୍ଫୋର ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରି ଛାତିରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ | ଗରମ ପାଣିରେ ସୋରିଷ ତେଲର ଅଳ୍ପ ବୁନ୍ଦା ନେଇ ବାଷ୍ପ ନେବା ମଧ୍ୟ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: