ଓଡ଼ିଶାରେ 69,000 ରୁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀ ଖାଲି | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଓଡ଼ିଶାରେ 69,000 ରୁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀ ଖାଲି |

69,369 teaching posts are lying vacant in various Government schools and colleges across the state.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଓଡ଼ିଶାରେ 69,000 ରୁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀ ଖାଲି |

ଭୁବନେଶ୍ୱର:08/09/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରାୟ 69,369 ଟି ଶିକ୍ଷକ ଖାଲି ପଡିଛି। ମୋଟ ଖାଲିଥିବା ପଦବୀ ମଧ୍ୟରୁ 68,362 କେବଳ ପ୍ରାଥମିକ, ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବୋଲି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ପ୍ରଶ୍ନ କାଳ ସମୟରେ ଓଡିଶା ବିଧାନସଭାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

ବିଧାୟକ ଅମର ଶତପଥୀ ଉଠାଇଥିବା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁମୋଦିତ 38,926 ଟି ଶିକ୍ଷକ ମଧ୍ୟରୁ 14,125 ଟି ଖାଲି ଅଛି। ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ, 54,237 ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀ 1,35,656 ର ଅନୁମୋଦିତ ଶକ୍ତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଖାଲି ଅଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
“ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷକ (ସ୍ତର-ଭି, ଏ) ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ପଦୋନ୍ନତି ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦବୀ ପୂରଣ କରାଯାଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଖାଲିଥିବା ପଦବୀ ଉପରେ ବିଜେଡି ବିଧାୟକଙ୍କ ଆଉ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ 1,007 ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ 1660 ଜଣ ଅଣଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଛନ୍ତି।

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସର୍ବାଧିକ 188 ଟି ଅଧ୍ୟାପକ ପଦବୀ ଖାଲି ଅଛି, ତା’ପରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ 126 ଏବଂ କଳାହାଣ୍ଡି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ 112 ଟି ପଦବୀ ଖାଲି ଅଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରମା ଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷାଦାନ ବର୍ଗରେ 101 ଟି ଖାଲି ପଦବୀ ରହିଛି | ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (80), ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (76), ଗଙ୍ଗାଧର ମେହେର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (66), ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (61), ଏଫ ଏମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (42) ଏବଂ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (29) ପଦବୀ ଖାଲି ଅଛି |

ଅଣ-ଶିକ୍ଷାଦାନ ବର୍ଗରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସର୍ବାଧିକ 679 ଟି ପଦବୀ ରହିଛି, ତା’ପରେ ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (377) ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (166) ରହିଛି।

ସମ୍ବଦ୍ଧିତ ଖବର :

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: