NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ 2020 : 49 ବର୍ଷ ପରେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନକୁ ପରାସ୍ତକରି ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳ ସୃଷ୍ଟି କଲା ଇତିହାସ |

Spread the love
ADVERTISEMENT

ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ 2020 : 49 ବର୍ଷ ପରେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନକୁ ପରାସ୍ତକରି ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳ ସୃଷ୍ଟି କଲା ଇତିହାସ |

ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳ ଏକ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ​​| ରବିବାର ଖେଳାଯାଇଥିବା କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରେଟ୍ ବ୍ରିଟେନକୁ 3-1ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଭାରତ ପାଇଁ ଦିଲପ୍ରୀତ ସିଂ ସପ୍ତମ ମିନିଟରେ, 16 ତମ ଗୁରୁଜନ ସିଂ ଏବଂ 57 ମିନିଟରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। 49 ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ​​| ଏହାପୂର୍ବରୁ ମ୍ୟୁନିକ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ (1972) ଭାରତୀୟ ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ଯଦିଓ ଭାରତୀୟ ଦଳ 1980 ମସ୍କୋ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲା ​​| କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରାଉଣ୍ଡ ରୋବିନ ଆଧାରରେ 6ଟି ଦଳର ପୁଲରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହି ଭାରତ ଅନ୍ତିମ ଟିକେଟ୍ ସୁରକ୍ଷିତ କରିଥିଲା।

ପ୍ରଥମ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା। ତୃତୀୟ ମିନିଟରେ ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନକୁ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ମିଳିଥିଲା, ଯାହା ଭାରତୀୟ ଡିଫେଣ୍ଡରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଦିଲପ୍ରୀତ ସପ୍ତମ ମିନିଟରେ ସିମରଞ୍ଜିତ ସିଂଙ୍କ ପାସ୍‌ରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରି ଭାରତର ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିଥିଲେ। ତା’ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟରର ପ୍ରଥମ ମିନିଟରେ ଗୁରୁଜନ୍ତ ସିଂ ଫିଲ୍ଡ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରି ଭାରତକୁ 2-0ରେ ଆଗରେ ରଖିଥିଲେ। ତେବେ ଏହା ପରେ ଭାରତ ଏହି କ୍ୱାର୍ଟରରେ ସ୍କୋର କରିପାରି ନଥିଲା ଏବଂ ଅଧା ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାନ ସ୍କୋର ରହିଥିଲା। ଗ୍ରେଟ୍ ବ୍ରିଟେନ ତୃତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା | ଶେଷରେ, ଖେଳର 45 ମିନିଟରେ ସାମ ୱାର୍ଡ ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନର ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣରକୁ ରୂପାନ୍ତର କରିଥିଲେ | ଚତୁର୍ଥ ତଥା ଗତ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନ ମଧ୍ୟ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ପାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଗୋଲ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଗୋଲକିପର ଏବଂ ଡିଫେଣ୍ଡର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ତା’ପରେ ଖେଳର 57 ମିନିଟରେ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂ ଏକ ଚମତ୍କାର ଫିଲ୍ଡ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରି ଭାରତକୁ 3-1ରେ ଅଗ୍ରଣୀ କରାଇଥିଲେ।

ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତର ଶେଷ ପଦକ 1980 ରେ ମସ୍କୋରେ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଦଳ ଭାସୁଦେବନ ଭାସ୍କରନଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ହଳଦିଆ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳର ପ୍ରଦର୍ଶନ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ 1984 ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିବା ପରେ ଭଲ କରିପାରି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ 41 ବର୍ଷ ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପଦକ ଜିତିବାର ବହୁତ ସୁଯୋଗ ପାଇଛି | ନିରାଶ ହୋଇଥିବା ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନ ଖେଳାଳି |
ଗ୍ରୁପ୍ ଏରେ ଡିଫେଣ୍ଡିଂ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଜାପାନ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ସ୍ପେନ୍ ସହିତ ଭାରତ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିଲା। ଗ୍ରୁପ୍-ବିରେ ବେଲଜିୟମ, କାନାଡା, ଜର୍ମାନୀ, ବ୍ରିଟେନ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଦଳ ରହିଥିଲେ | ସମସ୍ତ ଦଳ ପରସ୍ପରକୁ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ଉଭୟ ଦଳର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚାରିଟି ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲେ | ଚାରିଟି ବିଜୟ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ପରାଜୟ ସହ ଭାରତ ନିଜ ଗ୍ରୁପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି।


ମଙ୍ଗଳବାର ସେମିଫାଇନାଲରେ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ସ୍ପେନକୁ 3-1ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିବା ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ ବେଲଜିୟମ ଭାରତକୁ ସାମନା କରିବ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ସେମିଫାଇନାଲ ଖେଳାଯିବ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: