ଓଡିଶାରେ 20 ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କୋଭିଡ୍ -19 ଟୀକାକୃତ ଜନସଂଖ୍ୟା ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକାଶ କରୁନାହିଁ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଓଡିଶାରେ 20 ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କୋଭିଡ୍ -19 ଟୀକାକୃତ ଜନସଂଖ୍ୟା ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକାଶ କରୁନାହିଁ |

20 Pc Fully Covid-19 Vaccinated Population In Odisha Not Developing Antibodies, Says ILS Director  
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଓଡିଶାରେ 20 ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କୋଭିଡ୍ -19 ଟୀକାକୃତ ଜନସଂଖ୍ୟା ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକାଶ କରୁନାହିଁ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର : 11/09/2021(ବ୍ୟୁରୋ): କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସିନ୍ର ଫଳପ୍ରଦତା ମାତ୍ର 70 ରୁ 80 ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଓଡିଶାରେ କୋଭିଡ -19 ଟୀକାକୃତ ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ 20 ପ୍ରତିଶତ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ କରୁନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ଶନିବାର ଦିନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଲାଇଫ ସାଇନ୍ସ (ଆଇଏଲଏସ) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଜୟ ପରିଡା କହିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

“ଓଡିଶାରେ ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଭଲ ଗତିରେ ଚାଲିଛି। କିନ୍ତୁ ଜେନେଟିକ୍ କ୍ରମରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେତୁ ଡବଲ୍ ଡୋଜ ପାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ 20 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକାଶ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ଏକ ଆଣ୍ଟିବଡି ଜିନୋମ ସିକ୍ୱେନ୍ସିଂ ଅଧ୍ୟୟନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ବୋଲି ପରିଡା କହିଛନ୍ତି।

“ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଲୋକମାନେ କୋଭିଡ -19 ସଂକ୍ରମଣରେ ଅସୁରକ୍ଷିତ। ମହାମାରୀର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ଦୁଇଗୁଣ ପାଇବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ କରୁନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ତୃତୀୟ ଡୋଜ କିମ୍ବା ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

“ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ବିଷୟରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଅଳ୍ପ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥିବା ଲୋକମାନେ ସମାନ କିମ୍ବା ଭିନ୍ନ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଟିକା ନେବା ଉଚିତ କି ନାହିଁ ତାହା ଉପରେ ବିଚାର ବିମର୍ଶ ହେଉଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ପରିଡା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଜୀବାଣୁ ମିଳୁନାହିଁ। “ଆମେ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ 600 ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଛୁ, କିନ୍ତୁ ଭୁତାଣୁର କୌଣସି ନୂତନ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ପାଇଲୁ ନାହିଁ। ଯଦି ଆମେ ଯଥେଷ୍ଟ ସାବଧାନ, ତେବେ ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ଏଡ଼ାଇବାରେ ଆମେ ପରିଚାଳନା କରିବୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ସମୟରେ, ଓଡିଶା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 18 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବର୍ଗର 116 ପଜିଟିଭ୍ ସହିତ 1030713 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 630 ନୂତନ କୋଭିଡ୍ -19 ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ନୂତନ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ 368 ଟି ମାମଲା କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନରୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ 262 ଟି ସ୍ଥାନୀୟ ଯୋଗାଯୋଗ ମାମଲା | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ସକ୍ରିୟ ମାମଲା 7020 କୁ ଖସି ଆସିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରାଜ୍ୟରେ ସମୁଦାୟ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା 8,092 କୁ ନେଇ ଆଉ ଆଠ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଭୁତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: