NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ପ୍ଲସ -2 ପାଇଁ ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା |

Spread the love
ADVERTISEMENT

ଭୁବନେଶ୍ୱର:07/08/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ଲସ୍-୨ ପାଇଁ ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଗଷ୍ଟ 16 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାସ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ଲସ୍-୨ ଆଡମିଶନ ଅଗଷ୍ଟ 21 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ। ଅଗଷ୍ଟ 14 ରୁ 16 ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି।


ଦାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଫଲାଇନ୍ ଉନ୍ନତି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ମାଟ୍ରିକ୍ ଛାତ୍ରମାନେ ପ୍ଲସ୍-୨ରେ ଆଡମିଶନ କରିପାରିବେ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ବିଏସ୍ଇ) ଚଳିତ ମାସର ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା ଅଫଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା କାଗଜପତ୍ରର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଶେଷ କରିବାକୁ ଏବଂ ଅଗଷ୍ଟ 20 ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।
ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ରେକର୍ଡ ପାସ୍ ପ୍ରତିଶତ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ଲସ୍ ୨ କଲେଜ ଆବେଦନ କରିଛି। “ଯେହେତୁ ଆମେ ପ୍ରାୟ 55,000 ଅତିରିକ୍ତ ସିଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କରିଛୁ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆଡମିଶନରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ।

ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ SAMS ୱେବସାଇଟ୍ (https://samsodisha.gov.in) ରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ସିଟ୍ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଲାବୋରେଟୋରୀ ଅଭାବ ହେତୁ ବିଜ୍ଞାନ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଲାବୋରେଟୋରୀ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ବିଭାଗ ସ୍ୱୟଂ ଅର୍ଥନୈତିକ କଲେଜଗୁଡ଼ିକର ଭିତ୍ତିଭୂମି ସମୀକ୍ଷା କରିବ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: