ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ 188 କୋଟି ଟୀକା ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ 188 କୋଟି ଟୀକା !

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ 188 କୋଟି ଟୀକା !

ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ 188 କୋଟି ଟୀକା ! ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ 188 କୋଟି ଟୀକା !   ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:(ବ୍ୟୁରୋ ):  କେନ୍ଦ୍ର ଶନିବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ 2021 ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପାଞ୍ଚୋଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ 188 କୋଟି ଟିକା ଡୋଜ ମିଳିବ।  ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ବୟସ୍କ  ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ 5.6 ପ୍ରତିଶତ ଉଭୟ ଡୋଜକୁ ନେଇଛନ୍ତି। “ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟା - 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ - ପ୍ରାୟ 93-94 କୋଟି |  ଏହିପରି, ଏହି ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଡୋଜ ଦେବା ପାଇଁ ଆନୁମାନିକ 186 ରୁ 188 କୋଟି ଟିକା ଡୋଜ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ |  ଏହି ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟରୁ ଜୁଲାଇ 31 ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ 51.6 କୋଟି ଡୋଜ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 135 କୋଟି ଟିକା ଡୋଜର ଆବଶ୍ୟକତା ଛାଡି ଦିଆଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି।    "ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭି ଟିକା, ଗାମାଲିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି, ଋଷ ଏପ୍ରିଲ୍ 2021 ରେ DCGI ଦ୍ୱାରା ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ଏହା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି ବୋଲି ଆଫିଡେଭିଟ୍ ରେ  କୁହାଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନ ଅନୁଯାୟୀ ଘରୋଇ ଔଷଧୀୟ ଜଏଣ୍ଟସ୍ ବାୟୋଲୋଜିକାଲ୍ ଇ ଏବଂ ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲାଙ୍କଠାରୁ ଟୀକା କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି |  ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା 12-18 ବର୍ଷ ବୟସ ପାଇଁ ଏକ ଟିକା ଉପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ସରକାର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି।
ADVERTISEMENT

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:(ବ୍ୟୁରୋ ):  କେନ୍ଦ୍ର ଶନିବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ 2021 ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପାଞ୍ଚୋଟି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ 188 କୋଟି ଟିକା ଡୋଜ ମିଳିବ।
 ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ବୟସ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ 5.6 ପ୍ରତିଶତ ଉଭୟ ଡୋଜକୁ ନେଇଛନ୍ତି। “ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟା – 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ – ପ୍ରାୟ 93-94 କୋଟି |  ଏହିପରି, ଏହି ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ଡୋଜ ଦେବା ପାଇଁ ଆନୁମାନିକ 186 ରୁ 188 କୋଟି ଟିକା ଡୋଜ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ |  ଏହି ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟରୁ ଜୁଲାଇ 31 ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ 51.6 କୋଟି ଡୋଜ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 135 କୋଟି ଟିକା ଡୋଜର ଆବଶ୍ୟକତା ଛାଡି ଦିଆଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି। 
Ads

 “ସ୍ପୁଟନିକ୍ ଭି ଟିକା, ଗାମାଲିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି, ଋଷ ଏପ୍ରିଲ୍ 2021 ରେ DCGI ଦ୍ୱାରା ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାଧିକରଣ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ଏହା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି ବୋଲି ଆଫିଡେଭିଟ୍ ରେ  କୁହାଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନ ଅନୁଯାୟୀ ଘରୋଇ ଔଷଧୀୟ ଜଏଣ୍ଟସ୍ ବାୟୋଲୋଜିକାଲ୍ ଇ ଏବଂ ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲାଙ୍କଠାରୁ ଟୀକା କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି |  ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା 12-18 ବର୍ଷ ବୟସ ପାଇଁ ଏକ ଟିକା ଉପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ସରକାର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: