12 ଜଣ ସାଂସଦ ରାଜ୍ୟସଭାରୁ ନିଲମ୍ବିତ : ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ ? - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

12 ଜଣ ସାଂସଦ ରାଜ୍ୟସଭାରୁ ନିଲମ୍ବିତ : ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ ?

12 MPs suspended from Rajya Sabha
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

12 ଜଣ ସାଂସଦ ରାଜ୍ୟସଭାରୁ ନିଲମ୍ବିତ : ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: 29/11/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ଉତ୍ତେଜନା ଶୀତ ଅଧିବେଶନରେ ପଦକ୍ଷେପ। କଂଗ୍ରେସ, ଟିଏମସି ଏବଂ ଶିବସେନାର 12 ଜଣ ସାଂସଦଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭା ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ସାଂସଦମାନେ ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଅଗଷ୍ଟ 11 ରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ହୋଇଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ଉପରେ କଂଗ୍ରେସ, ଟିଏମସି ଏବଂ ଶିବସେନା ସାଂସଦମାନେ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଥିଲେ |

ADVERTISEMENT

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ଉତ୍ତେଜନା ଶୀତ ଅଧିବେଶନରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ। ରାକସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା 12 ଜଣ ସାଂସଦଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭାରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ ସମଗ୍ର ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି, ଅର୍ଥାତ ସେମାନେ ଗୃହର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଥିବା ସାଂସଦମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ, ତ୍ରୁଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଶିବସେନା ଅଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟସଭାରେ ରାକସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବାରୁ ସାଂସଦମାନଙ୍କୁ ଅଗଷ୍ଟ 11 ରେ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି।

ଏହି 12 ଜଣ ସାଂସଦଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଥିଲା

ଏଲାରାମ କରିମ୍ (ସିପିଏମ୍), ଫୁଲୋ ଦେବୀ ନେତମ୍ (କଂଗ୍ରେସ), ଛାୟା ଧର୍ମ (କଂଗ୍ରେସ), ରିପୁନ୍ ବୋରା (କଂଗ୍ରେସ), ବିନୟ ବିଶ୍ୱମ (CPI), ରାଜାମଣି ପଟେଲ (କଂଗ୍ରେସ), ଦୋଳ ସେନ୍ (ଟିଏମସି), ଶାନ୍ତ ଛତ୍ରୀ (ଟିଏମସି), ସୟଦ ନାସିର ହୁସେନ୍ (କଂଗ୍ରେସ), ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚତୁର୍ବେଦୀ (ଶିବସେନା), ଅନିଲ ଦେଶାଇ (ଶିବସେନା), ଅଖିଳେଶ ପ୍ରସାଦ ସିଂ (କଂଗ୍ରେସ)

ଅଗଷ୍ଟ 11 ରେ କ’ଣ ହୋଇଥିଲା?

ଅଗଷ୍ଟ 11 ରେ, ବୀମା ବିଲ୍ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବହୁତ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଇଥିଲା। ସଂସଦ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ କଳହ ଲାଗିଥିଲା। ଆଲାମ ଏପରି ଥିଲା ଯେ ମାମଲାକୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ମାର୍ଶଲମାନଙ୍କୁ ଡାକିବାକୁ ପଡିଲା | ସେହି ଦିନ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇ ରାଜ୍ୟସଭା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ଗୃହରେ ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା ଗଣତନ୍ତ୍ରର ମନ୍ଦିରକୁ ଅପବିତ୍ର କରିଛି’।

ଉତ୍ତେଜନା ଯୋଗୁଁ ଉଭୟ ଗୃହକୁ ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଲୋକସଭାରେ କେବଳ 21% ଏବଂ ରାଜ୍ୟସଭାରେ 28% କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା | ସରକାର ବିରୋଧୀଦଳଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ଓବିସି ବିଲ୍, ବୀମା ବିଲ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କ bill ଣସି ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ପରିଣାମର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ରାଜ୍ୟର ଆଠଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ହୋଇଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ଉପରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଏଥିସହ ବିରୋଧୀଦଳ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କୟା ନାଇଡୁଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ବିରୋଧୀଦଳ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବୀମା ବିଲ୍ ଆଗତ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ ନଥିବା ଘରେ ବାହ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଡକାଯାଇଥିଲା। ବିରୋଧୀଦଳ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: