କରୋନାର ନୂତନ ପ୍ରକାରକୁ ଏହି ନାମିତ କଲା WHO - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

କରୋନାର ନୂତନ ପ୍ରକାରକୁ ଏହି ନାମିତ କଲା WHO

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

କରୋନାର ନୂତନ ପ୍ରକାରକୁ ଏହି ନାମିତ କଲା WHO

ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଆଫ୍ରିକାକୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି | WHO ଏହାର ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ କରୋନା ଉପରେ ବୈଷୟିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଗୋଷ୍ଠୀର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ, କରୋନା ର ନୂତନ ପ୍ରକାର B.1.1.529 ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଗ୍ରୁପ୍ ଭେରିଏଣ୍ଟକୁ ‘ଭାରିଆଣ୍ଟସ୍ ଅଫ୍ କନ୍ସର୍ନ’ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ | କରୋନାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାର ପରି, WHO ଏହାର ନାମ ‘ଓମିକ୍ରନ୍’ ରଖିଲା |

ADVERTISEMENT

ଆଫ୍ରିକାରେ ମିଳୁଥିବା କରୋନାର ନୂତନ ପ୍ରକାର ଏହି ପ୍ରକାରଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି, ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଏବଂ ଆମେରିକା ଆଫ୍ରିକାରୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ B.1.1529, କରୋନାର ଏକ ନୂତନ ରୂପ, ‘ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅଫ୍ କନ୍ସର୍ନ’ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଛି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, WHO ପ୍ରଥମେ ଆଫ୍ରିକାର ବୋତସ୍ୱାନାଠାରେ ମିଳିଥିବା ଏହି ପ୍ରକାରର ନାମକୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାବରେ ନାମିତ କରିଛି |

WHO ଏହାର ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ କରୋନା ଉପରେ ବୈଷୟିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଗୋଷ୍ଠୀର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ, କରୋନା ର ନୂତନ ପ୍ରକାର B.1.1.529 ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଗ୍ରୁପ୍ ଭେରିଏଣ୍ଟକୁ ‘ଭାରିଆଣ୍ଟସ୍ ଅଫ୍ କନ୍ସର୍ନ’ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ | କରୋନାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାର ପରି, WHO ଏହାର ନାମ ‘ଓମିକ୍ରନ୍’ ରଖିଲା |

ଆଫ୍ରିକାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରିଆଣ୍ଟସ୍ ମିଳିଲା |
24 ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ କରୋନା B.1.1529 ର ନୂତନ ପ୍ରକାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​| WHO କହିଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ B.1.1.1.529 ପ୍ରକାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ସଂକ୍ରମଣରେ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି |

ନୂତନ ପ୍ରକାରରେ WHO କ’ଣ କହିଲା?
WHO କହିଛି, ଏହି ପ୍ରକାରର ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଛି, ଯାହା ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ |
ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ, ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାର ଯୋଗୁଁ ସଂକ୍ରମଣ ପୁଣି ବଢିପାରେ |
ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରଦେଶରେ ଏହି ପ୍ରକାରର ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି |
ଅବଶ୍ୟ, ସମ୍ପ୍ରତି ବିଦ୍ୟମାନ କରୋନା (SARS-CoV-2) ପରୀକ୍ଷା କରିବାର ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରକାରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ |

ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଆଫ୍ରିକାକୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି

କରୋନା, ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶଗୁଡିକର ନୂତନ ପ୍ରକାର ବିଷୟରେ ଆସୁଥିବା ଖବର ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନେଟ୍ କରାଯାଉଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଗତ 14 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଆସୁଥିବା ନାଗରିକଙ୍କ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କାନାଡା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କର କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ନକାରାତ୍ମକ ନ ଆସେ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନ୍ ରେ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: